تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا آمریکا در گزارش جدیدی اعلام کردند که تعداد آمریکایی های مبتلا به سنگ کلیه از سال ۱۹۹۴ میلادی تاکنون تقریبا دو برابر افزایش یافته و به احتمال زیاد اپیدمی چاقی عامل رشد این بیماری کلیوی در این مدت بوده است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، سنگ کلیه تجمع کریستالهایی است که به دلایل ناشناخته در ادرار حل نمی شوند و سنگ کلیه تشکیل می دهند. سنگ کلیه وضعیتی مرتبط با رژیم غذایی و سبک زندگی است.
به گفته محققان افراد دارای سابقه دیابت، چاقی و نقرس بیشتر به سنگ کلیه مبتلا می شوند. معمولاً درد شدید نخستین نشانه سنگ کلیه است و حدود ۵۰ درصد افرادی که نخستین بار به سنگ کلیه مبتلا می شوند باز هم به آن دچار می شوند.

جهت مشاهدۀ ادامۀ این مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
اکثر والدین برای بردن او به مطب پزشک و یا تزریق واکسن با مشکلات جدی مواجه شوند. متخصصان اطفال تاکید دارند که والدین می توانند با رعایت برخی نکات و انجام برخی رفتارهای خاص از ناسازگاری نوزادان و کودکان در مواقع تزریق واکسن یا آمپول پیشگیری کنند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این متخصصان توصیه می کنند:
اگر می خواهید به نوزاد خود واکسن بزنید می توانید روش ۵ S را امتحان کنید. در این روش به والدین توصیه می شود نوزاد را داخل پتو یا ملحفه تمیز بپوشانید سپس او را به پهلو یا روی شکم بخوابانید، آرام آرام او را تکان دهید و دعوت به سکوت کنید و به او شیر بدهید تا کاملا آرام شود. پس از آن که کودکتان آرام شد از متخصص بخواهید واکسن او را تزریق کند.
هم چنین می توانید قبل از تزریق به نوزادتان یک محلول قندی بدهید. مطالعات نشان داده که این روش کمک می کند کودک در طول تزریق یا بعد از آن کمتر گریه کند.
اگر فرزندتان بزرگ تر است، می توانید در مورد او از روش سرفه کردن عمدی استفاده کنید. یک مطالعه جدید نشان می هد سرفه کردن قبل و در طول تزریق واکسن درد ناشی از تزریق را در کودکان ۴ تا ۵ ساله و ۱۱ تا ۱۲ ساله کاهش می دهد.
والدین هم چنین می توانند از تکنسین تزریق واکسن درخواست کنند که از اسپری های بی حسی موضعی در محل تزریق استفاده کنند. اگرهیچ یک از این روشها جواب نداد از وسایل یا ابزاری مثل تلفن همراه برای پرت کردن حواس کودکتان استفاده کنید.تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
Cardiopulmonary resuscitation یا CPR به معنی احیای قلبی-ریوی است و شامل مجموعه اقدامات اولیه ای می شود که در شرایط اورژانس باید برای شخص مصدوم صورت بگیرد تا بتوان در مراحل بعد اقدامات اختصاصی پزشکی را برایش انجام داد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، بهترین راه برای حفظ آمادگی اورژانسی، گذراندن دوره CPR است. اگر مراحل مانور هایملیخ و CPR را مرور و تمرین کنید، ملکه ذهنتان خواهند شد و در وضعیت اورژانسی به سرعت و بدون هیچ مشکلی می توانید آنها را اجرا کنید.با گذراندن کلاس CPR اطفال یاد میگیرید که خودتان به تنهایی بسیاری از وضعیت­های اورژانسی را مدیریت کنید.اگر قبلاً کلاس CPR نوزادان را گذرانده اید، شاید وقت آن باشد که همزمان با یک سالگی فرزندتان به دوره یادآوری بروید: مراحل مانور هایملیخ و CPR برای کودکان بالای یک سال متفاوت است. در کلاس، با تمرین این قبیل تکنیکهای احیا (مانند هایملیخ، فشردن سینه، و …) تجربه کسب میکنید. مطالعات مختلف نشان داده اند که افراد هر چه بیشتر تمرین میکنند، در هنگام وضعیت اورژانسی واقعی اعتماد به نفس بیشتری دارند. با پیدا کردن یک کلاس CPR و آموزش بامانکن تمرینی یا آموزشهای درون خانه از طریق DVD و استفاده از دستورالعمل های مربوط به وضعیت اورژانسی خفگی و یا با مرور مراحل CPR میتوانید اطلاعات خود را به روز کنید.

جهت مشاهدۀ ادامۀ این مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
سازندگان اسباب بازی در سراسر جهان، موظف هستند اسباب بازیهایی تولید کنند که ایمن و مطابق بااستانداردهای کشور سازنده باشد. اما با توجه به تولید انبوه اسباب بازی و امکانپذیر نبودن کنترل تمام کارگاههای و کارخانجات تولید اسباب بازی، در بسیاری از مواقع اسباب بازیهایی نا امن و خطرناک راه خود را به سوی اسباب بازی فروش یها باز کرده واز خانه شما سر در می آورند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، ممکن است شما اسباب بازیی در خانه داشته باشید که کهنه شده و دیگر ایمن نباشد یا اینکه ازاین وسیله طوری استفاده شود که خطرناک بوده و کودک را در معرض خطر جدی قرار دهد. توجه به نکات زیر میتواند خطرات مذکور را تا حد بسیاری کاهش دهد:

جهت مشاهدۀ ادامۀ این مطلب لطفاً اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
کبد از اندام‌های مهم و حیاتی بدن است که بدون آن ادامه حیات غیرممکن است. پانکراس یا همان لوزالمعده به همراه کبد، نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی به‌ عهده دارند. کیسه‌ صفرا نیز اگرچه اندامی مهم است، ولی بدن به‌ خوبی خود را با فقدان آن، تطبیق می‌دهد. آگاهی از ساختمان وعملکرد این اندام‌ها برای حفظ سلامت و کارآیی بهتر بدن، بسیار مهم و ارزشمند است.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، مهمترین وظایف کبد شامل متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی، ذخیره و فعال کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی، تبدیل آمونیاک به اوره، متابولیسم استروئیدها و بالاخره عمل کردن به‌عنوان یک صافی برای حفاظت در برابر سیل مواد مضری که به‌ خون سرازیر می‌شوند، است.
کبد همچنین صفرا تولید می‌کند. نمک‌های صفراوی برای هضم و جذب چربی و ویتامین‌های محلول در چربی استفاده می‌شوند و محصول نهایی انهدام گلبول‌های قرمز در کبد ترکیب شده و از طریق صفرا دفع می‌شود.پزشکان تاکید دارند که اگر کبد دچار اشکال شود، فرد با مشکلات و اختلالاتی چون افسردگی، نگرانی، اضطراب، خمودگی، بی‎حالی، درهم‌کشیدگی چهره، رنگ پریدگی یا تیره شدن پوست صورت، دیدن کابوس و گوشه‎گیری مواجه می‎شود.
به گفته متخصصان از جمله مهمترین عواملی که موجب آسیب دیدن کبد می شوند عبارتند از:
- شب دیر خوابیدن و صبح دیر از خواب بیدار شدن
- ادرار نکردن پس از بیدار شدن از خواب
- پرخوری
- نخوردن صبحانه
- مصرف بی حد دارو
- مصرف مواد نگهدارنده، افزودنی‌ها، رنگ های خوراکی و شیرین کننده‌های صنعتی
- مصرف روغن ناسالم برای طبخ غذا
- مصرف غذاهای خام البته به غیر از سبزیجات و یا مصرف سرخ کردنی‌های بیات و از قبل ماندهانواع میوه‌ها و سبزی‌‌های تازه بخصوص کاهو و هویج و خیار، روغن زیتون، انار و شاتوت اثر معجزه آسایی روی بهبود فعالیت کبد دارند. با تغذیه صحیح و مناسب می‌توان کبد را سالم نگه داشت.برخی از پزشکان معتقدند اهمیت سلامت کبد به حدی است که می توان گفت سالم بودن آن معادل سلامت جسم و روان انسان است.یکی از شگفتی‌های کبد، ترشح ماده ضد ویروسی به نام اینترفرون است. این ماده زمانی تولید می‌شود که کبد در نهایت سلامت باشد. پس باید از این عضو ارزشمند و حیاتی نهایت مراقبت را انجام دهید.  

ادامه مطلب

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج بررسی ورزش در تعداد زیادی از بیماران ثابت کرده است که ورزش دردهای ناشی از التهاب مفصلی ( آرتریت ) را کاهش می‌دهد . آنان عنوان می کنند که با فعالیت ورزشی ، شما می توانید قدرت عضلانی را افزایش دهید ،‌ سفتی مفاصل را کاهش دهید ، انعطاف پذیری را بهبود ببخشید و وضعیت خلقی و اعتمادبه نفس را افزایش دهید . در صورتیکه دچار درد مفاصل و احیاناً التهاب آنها هستید ،ورزش می تواند به شما کمک کند .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، کارشناسان معتقدند حرکات مفاصل می توانند درد آنها را تخفیف دهند . پزشکان معتقدند که ورزش کردن باعث تقویت عضلات اطراف مفاصل می شوند و در نتیجه تنش مفاصل را کاهش می دهد .

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس می باشد که در درمان عفونت های ناشی از هرپس سیمپلکس (عامل ایجاد تب خال) از جمله تب خال تناسلی شدید، مننژیت و زونا استفاده می شود. این دارو در موارد دیگری نیز بکار می رود. آسیکلوویر سدیم در قالب تزریق در دسترس است.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، از این دارو برای جلوگیری و درمان عفونت های ویروسی نظیر هرپس سیمپلکس و هرپس ژینتالیس ، و درمان آبله مرغان استفاده می شود.اگر برای جلوگیری از تبخال راجعه استفاده شود، آسیکلوویر باید به مجردی که احساس گزگز یا سوزش (که اولین علامت عود مجدد است ) آغاز شد مورد استفاده قرار گیرد. در مورد آبله مرغان اگر درمان ظرف ۲۴ ساعت اول از شروع پیدایش بثورات جلدی آغاز شود بیشترین تأثیر را خواهد داشت . زویراکس نام تجاری آسیکلوویر است .

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
یکی از مراجعات شایع به متخصصان بهداشت روانی مشکلات مربوط به ازدواج و روابط عاطفی است . زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش‌های زوج‌هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند. فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر، و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می‌کنند.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، هدف در زوج درمانی کمک به زنان و مردان است تا همدیگر را بهتر درک کنند و اگر تصمیم دارند و یا می‌خواهند که تغییر کنند، به آنها کمک شود تا به خواسته و هدفشان برسند. در مقاله زیر ابعاد و شیوه‌های مختلف زوج درمانی به صورت پرسش و پاسخ مورد بررسی قرار گرفته است.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج بررسی های آنان نشان داده است که غنی سازی غذاها با فولیک اسید خطر بروز رایج ترین نوع سرطان ها در کودکان یعنی سرطان کلیه و نوعی تومور مغزی را کاهش می دهد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، اسید فولیک یک ویتامین گروه B است که مصرف آن به خصوص برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، یا باردار هستند، اهمیت دارد.اسید فولیک به عنوان مکمل برای پیشگیری و درمان حالت‌های بیماری ناشی از کمبود این ویتامین مصرف می‌شود. اسیدفولیک از دسته داروهای گروه ویتامین B است. ماده مغذی فولیک اسید احتمال بروز تومور ‘ویلمز’ که نوعی سرطان کلیه و همچنین تومور ‘PNET’ که نوعی سرطان مغز است، در کودکان کم می کند .دکتر ‘کیمبرلی جانسون ‘ استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن گفت: نتایج تحقیقات نشان می دهد ماده مغذی فولیک اسید احتمال بروز سرطانهای خاص کودکی را در آمریکا کاهش داده است .

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات جدید حاکی از آن است که ورزش نه تنها برای بیماران مبتلا به آسم بی خطر است بلکه می تواند بروز نشانه های این بیماری و یا حملات آسمی را در بیماران کاهش دهد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، آسم، انسداد متغیر و برگشت پذیر راه های هوایی است که با التهاب و افزایش واکنش راه های هوایی در مقابل محرک ها همراه می شود.. آسم خود را با حملات دوره ای بدنبال مواجهه با محرکهای مختلف نشان می دهد.دکتر ‘کریستین کارسون’ مجری این تحقیقات گفت: بسیاری از افراد مبتلا به آسم از انجام ورزش خودداری می کنند چرا که بیم دارند به نشانه های این بیماری از جمله تنگی نفس، خس خس سینه و یا بروز حملات آسمی دچار شوند.این نگرانی و بیم ها می تواند حاکی از عدم توجه مناسب به نشانه های بیماری، تفکر غلط در مورد ورزش و آسم و حتی توصیه پزشک به افراد باشد.به گفته کارسون در طول زمان بیماران آسمی، تناسب اندام خود را از دست می دهند و دچار کاهش توده ماهیچه ای و همچنین مشکلات قلبی و عروقی می شوند.وی افزود:این عارضه ها موجب می شود هر گونه تلاش برای فعالیت بدنی در آینده به طور قابل توجهی دشوارتر شود و احتمال ابتلا به خستگی و تنگی نفس در این افراد بیشتر و منع فعالیت بدنی برای آنها تجویز شود.کارسون و همکارانش تحقیقات پیشین را مورد بررسی قرار دادند و تاثیر فعالیت بدنی را بر روی مبتلایان به آسم بررسی کردند. آنها افرادی که اصلا ورزش نمی کردند و یا فعالیت بدنی کمی داشتند با افرادی که دو بار در هفته، دستکم ۲۰ دقیقه ورزش می کردند مقایسه کردند.محققان دریافتند بیمارانی که ورزش می کنند حتی پیاده روی ساده در بیرون خانه یا استفاده از تردمیل و یا دوچرخه سواری ، نسبت به آنهایی که ورزش سبک مانند یوگا انجام می دادند، مشکلات کمتری دارند.به گفته این محققان یافته های آنها نشان می دهد بیمارانی که ورزش می کنند، وضعیت قلب و عروق بهتری دارند و ورزش موجب می شود که نشانه های آسمی آنها در طول زمان کاهش یابد.تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
بیماری منییر ( meniere ) یا هیدروپس ایدیوپاتیک ، یکی از علل شایع سرگیجه دورانی حمه ای است. مِنِیر افزایش‌ مایع‌ درون‌ مجاری‌ نیم‌دایره‌ گوش‌ داخلی‌ که‌ مسؤول‌ حفظ‌ تعادل‌ هستند. افزایش‌ مایع‌ با بالا بردن‌ فشار در گوش‌ داخلی‌، باعث‌ اختلال‌ تعادل‌ و گاهی‌ کاهش‌ شنوایی‌ می‌شود. در ۸۵%-۸۰% موارد، تنها یک‌ گوش‌ درگیر می‌شود. منیر معمولاً بزرگسالان‌ سنین‌ ۶۰-۳۰ سال‌ را مبتلا می‌سازد و در خانم‌ها مختصری‌ شایع‌تر از آقایان‌ است‌.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، بیماری منییردر سال ۱۸۶۱ برای اولین بار توسط Prosper meniere مجموعة علائمی توضیح داده شد که منشا آن لابیرنت بود. سپس در سال ۱۹۲۶ Portmann ، منشا منییر را افزایش فشار ساک اندولنفی مطرح نمود و اولین جراحی آندولنفی را انجام داد. در مطالعات بعدی وجود پر فشاری یا هیدروپس در سیستم ساک اندولنفی ثابت شد.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی خونریزی دهنده قابل انتقال از حیوان به انسان است که فرد به دنبال تماس با دام آلوده و خون و ترشحات لاشه دام آلوده، گزش کنه و تماس با خون و ترشحات و نمونه های بافتی بیمار آلوده مبتلا می شود.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ؛ تب کریمه کنگو بیماری ویروسی حاد تب دار و خونریزی دهنده ای است که برای اولین بار در ۱۹۴۴ در کریمه اوکرائین شرح داده شد. نام تب خونریزی دهنده از آن زمان برای این بیماری انتخاب گردید .در سال ۱۹۶۹ معلوم شد عامل بیماری با علائم تب خونریزی دهنده که در کنگو شناسایی شده بود با عامل کریمه یکی است و نام تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ، یا Crime Congo Hemorrhagic Fever ویا به اختصار CCHF بر آن گذاشته شد. جالب توجه اینکه بیماری در حدود سال ۱۱۱۰ میلادی توسط جرجانی پزشک و دانشمند عالیقدر ایرانی در کتاب گنجینه خوارزمشاه به تفصیل توضیح داده شده است.در این کتاب شرح یک بیماری خونریزی دهنده با علائم وجود خون در ادرار ، خونریزی از مقعد ، استفراغ خونی ، خلط خونی ، خونریزی در حفره شکم و خونریزی از لثه ها بوده و ذکر شده است که بند پای کوچکی احتمالاً شپش یا کنه ناقل بیماری می باشد.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داده است که سلول های بنیادی جنینی انسان را می توان برای تولید بافت استخوانی پیوندی (گرافت)‌ رشد داد و از این بافت های پیوندی در فعالیت های درمانی و تحقیقی استفاده کرد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دیلی میل ، این تحقیق نخستین نمونه استفاده از سلول تکامل یافته استخوان به دست آمده از سلول های جنینی انسانی است که بافت استخوانی فشرده را در مقدار زیاد که قابل استفاده در ترمیم آسیب هایی با مقیاس سانتی متری رشد می دهد.زمانی که این بافت استخوانی به بدن موش پیوند زده و در طول زمان مطالعه شد، محققان دریافتند این بافت پیوندی امکان رشد رگ ای خونی را فراهم کرده و رشد طبیعی ساختار استخوان ادامه یافته است؛بدون آن که نشانه ای از بروز تومور را در پی داشته باشد.دکتر داریا مارلوت محقق بنیاد آزمایشگاهی سلول های بنیادی نیویورک مجری این طرح با همکاری دانشگاه کالیفرنیا این پروژه تحقیقاتی را اجرا کرده است.محققان این مطالعه را گام مهمی به سوی استفاده از سلول های بنیادی شبه جنینی برای ترمیم و جایگزینی بافت استخوان در بیماران می دانند.قابلیت درمان های جایگزین استخوان در بیماری های مختلف از جمله نیروهای نظامی زخمی و بیماران دچار نقص های مادرزادی نسبی است.سلول های پرتوان القایی مشابه سلول های بنیادی جنینی هستند که می توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند، اما سلول های پرتوان القایی از سلول های بالغ به دست می آیند و برای هر بیمار شخصی شده هستند.مارلوت امیدوار است با استفاده از سلول های پرتوان القایی، بافت گرافت های استخوانی شخصی شده ای ایجاد شود که تا از واکنش ایمنی بدن ممانعت کند.تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه ایلی نیویز می گویند نتایج بررسی آنان نشان داده است که شیر مادر دارای ترکیب مهمی است که از نوزاد محافظت می کند.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دیلی میل ، نتایج این بررسی ها نشان می دهد که ماده ‘اولیگوساکارید’ در شیر مادر (HMO) اسیدهای چربی تولید می کند که به تغذیه و سکونت باکتری های مفید در سیستم گوارش نوزاد کمک می کنند.ماده HMO نه تنها در کوتاه مدت از نوزاد در برابر باکتری های مضر حفاظت می کند بلکه سیستم ایمنی او را به گونه ای تقویت می کند تا بتواند در برابر مشکلات مزمن مانند آلرژی غذایی و آسم مقاومت داشته باشد.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
جو گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن بسته به انواع مختلف آن تا یک متر می‌رسد. این ماده غذایی دارای خواص دارویی فراوانی است که به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، برگ‌های آن متناوب و باریک و دراز و به رنگ سبز تیره است. جو از نظر کاشت به دو دسته تقسیم می‌شود، جو بهاره و جو پائیزه.جو بهاره در بهار کشت می‌شود و احتیاج به سرمای زمستان ندارد و قبل از زمستان دانه می‌دهد در حالی که جو پائیزه در پائیز کشت می‌شود و محتاج سرمای زمستان است.خاستگاه واقعی جو هنوز ناشناخته است. اما بسیاری از محققین، خاستگاه این گیاه را کوه‌های زاگرس در غرب ایران، آناتولی جنوبی و فلسطین می‌دانند.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
ذرت که به فارسی بلال نیز نامیده می شود، گیاهی است یک ساله و یک پایه دارای ساقه ای راست که ارتفاع آن تا چهار متر می رسد. ذرت گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است . برگ های ذرت متناوب و دراز می باشد .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، گل های نر ذرت بصورت خوشه ای بوده که مرکب از سنبل های قرمز روشن می باشد . گل های ماده آن از ۲ تا ۴ گل تشکیل شده که در کنار برگ های ذرت قرار دارد .غشایی که روی بلال را می پوشاند، سبز رنگ می باشد . دانه های کروی شکل ذرت در اطراف محور مرکزی بلال قرار گرفته اند . این دانه ها به رنگ زرد یا قهوه ای می باشند .رنگ زرد ذرت مربوط به موادی به نام زئین Zeine و زیازانتین Zeaxanthine می باشد .

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
در اواخر دوره ی بلوغ ، هنگامی که رشد بدن متوقف میشود پوست شروع به تغییر میکند اما معمولا خود را تا سنین بعدی نشان نمیدهد .همچنانکه سن ما افزایش می یابد ، سرعت جایگزینی سلولهای پوست کاهش یافته و ضخامت لایه ی زیر پوست(درمیس) افزایش می یابد .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، با افزایش سن شبکه ی الاستینی و الیاف کلاژنی ، (که مسؤل خاصیت کشسانی و بازگشت پذیری پوست می باشد) بتدریج از هم باز شده ، شلی و آویزان گشتن پوست بوجود می آید.کاهش چربی لایه زیرین پوست باعث کاهش حالت ، زیبائی و طراوت آن می شود.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
ساختمان پوست

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پوست از دو قشر به نام های اپیدرم و درم تشکیل شده است و ساختمان مفصل و پیچیده ای دارد، زیرا دارای دو شبکه عروقی، دو دسته عروق لنفاوی و دو گروه رشته های عصبی است.اپیدرم که لایه بیرونی است، پوششی بر روی درم است و فاقد عروق خونی است، درم دارای عضلات، اعصاب و عروق خونی است و در زیر اپیدرم قرار دارد.اپیدرم خود از پنج لایه تشکیل شده است. لایه زیرین آن از یک ردیف سلول های استوانه ای شکل به وجود آمده است که در اثر تغییر شکل، لایه های دیگر اپیدرم را به وجود می آورند. این سلول ها به تدریج تغییر جا می دهند تا به سطح پوست می رسند و سرانجام به شکل سلول های مرده، ورقه یا پوسته می شوند و از پوست جدا می شوند.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
اغلب بیان می‌شود که سلامت جسم و روح انسان بسته به نوع غذاهای مصرفی اوست. با استفاده از برخی مواد غذایی علاوه بر داشتن اندامی متناسب، می‌توانید بر بسیاری از بیماریها از جمله ناباروری چیره شوید.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دنیای تغذیه ، پس اگر قصد مادر شدن دارید ولی نمی‌توانید باردار شوید، به جای گریستن و تأسف خوردن رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و در عوضِ خوردن زیاد بستنی و دسرهای شکلاتی برای فرار از مشکلتان، به دنبال برنامه‌ غذایی باشید که قدرت باروریتان را افزایش دهد.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران اعلام کردمد که در کشور آمریکا محققان توانستند به کمک نصب روباتی که نقش آرنج و بازوی مصنوعی را بازی می کند به دو بیمار فلج کمک کنند تا دوباره “دستشان” را به کار گیرند.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، یکی از این دو بیمار زنی بود که از گردن به پایین فلج بود و پس از ۱۵ سال توانست به کمک این آرنج مصنوعی یک لیوان قهوه بنوشد.نتایج این تلاش جدید که در مجله نیچر به چاپ رسیده، نحوه عملکرد این روش را چنین توضیح می دهد: با نصب یک حسگر در مغز بیمار فلج، امکان انتقال فرمان های مغز به روبات-آرنج میسر می شود و فرد می تواند با اتخاذ تصمیم در مغز آرنج مصنوعی اما هوشمند خود را حرکت دهد.این پروژه تحقیقاتی که روز چهارشنبه (۱۶ مه – ۲۷ اردیبهشت) با آزمایش موفق بروی دو بیمار امیدها برای کمک به بیماران قطع نخاعی را افزایش داده، کار مشترکی میان مر کز عصب شناسی دانشگاه ماساچوست، دانشگاه براون و مرکز امور کهنه سربازان ایالت رود آیلند و مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد بوده است.این گروه در سال ۲۰۰۶ هم با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که با مداخله در ارتباط میان بخش های مغز و اندام های فلج شده می توان به بیماران فلج کمک کرد تا عملکرد اعضای بدن خود را دوباره باز یابند.حسگری که با نصب آن بروی مغز امکان عملی شدن این فرضیه را فراهم کرد، بسیار کوچک و در حد یک لوبیا است.دستور مغز که به صورت امواج الکترونیکی از طریق حسگر به کامپیوتر ارسال می شوند، توسط کامپیوتر کد شناسی و به صورت فرمان به روبات آرنجی ارسال می شوند.اگر چه ممکن است تا همگانی شدن چنین تسهیلاتی هنوز راه زیادی مانده باشد اما موفقیت در چنین پروژه هایی افق بازتوانی برای بیماران قطع نخایی و فلج زیر گردن را روشن تر از همیشه خواهد کرد.تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پماد ویتامین آ + د ( A+D ) در تسکین و التیام بثورات جلدی و جوشهای پوستی نوزادان که در محل بستن کهنه یا پوشک ایجاد می شود موجب بهبودی پوست حساس و لطیف نوزادان و اطفال می شود .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، استعمال این پماد یک پوشش مقاوم به رطوبت در پوست ایجاد می نماید که موجب حفاظت پوست اطفال در مقابل ادرار و مواد شوینده تحریک کننده می گردد . بعلاوه پماد ویتامین آ + د کمک به نگهداری رطوبت طبیعی پوست که حیاتی می باشد و بنابراین به سرعت می تواند باعث بهبودی پوستهای تحریک شده و سائیده شده ذر بزرگسالان و اطفال گردد و کمک به ممانعت از خشکی غیرطبیعی پوست می کند.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
سازمان بهداشت جهانی ( ٌآWHO ) می گوید که از هر سه بزرگسال یک نفر از آنها فشار خون بالا دارد که عامل اصلی بیماری های قلبی است.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، این سازمان با انتشار آمار سالانه بهداشت و سلامتی از ۱۹۴ کشور، گزارش کرد که تغییرات چشمگیری در افزایش این نوع بیماریها، مخصوصا فشار خون و سرطان در کشورهای توسعه نیافته دیده شده است.دکتر تایز بوئرما، یکی از مقامهای این سازمان گفت: “در آمار بیماری‌های غیر مسری چون سرطان، بیماریهای قلبی و سکته مغزی تغییرات بزرگی پیش آمده است.”او گفت: “اکنون از هر ۵ نفری که بر اثر این بیماری ها می میرند، ۴ نفرشان از کشورهایی با در آمد کم یا درآمد متوسط هستند.”

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهش های جدید پزشکی در آمریکا نشان می دهد می توان جلوی ابتلا به بیماری آلزایمر را در برخی از افراد گرفت. مقامهای دولتی آمریکایی گفته اند که هدفشان کمک به درمان و جلوگیری بیماری آلزایمر تا سال ۲۰۲۵ است.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، اما هدف تنها مهار این بیماری نیست بلکه آموزش بهتر پزشکان برای تشخیص علائم آلزایمر، حمایت از کسانی که از این بیماران نگهداری می کنند و بالا بردن آگاهی عموم هم است.کتلین سبلیوس وزیر بهداشت آمریکا گفته دولتش ۵۰ میلیون دلار برای تحقیق در مورد این بیماری در سال ۲۰۱۲ درنظر گرفته و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم ۸۰ میلیون دلار دیگر برای بودجه پژوهشی در سال ۲۰۱۳ کنار گذاشته است.قرار است دو نوع تحقیق در این مدت بر روی این بیماری انجام گیرد. اولین تحقیق آزمایش دارویی به نام کرنزوماب (CRENEZUMA) است که به ساختار پلاکهای هیدرات سلولز ژلاتینی مغز یا نوعی پروتئین که باعث بیماری آلزایمر می شود حمله می کند و از مشکلاتی که در ذهن، حافظه و ساختار این پلاکها بوجود می آید جلوگیری می کند.این آزمایش بر روی ۳۰۰ بیمار که همه به نوعی با هم قوم و خویش هستند وهنوز هیچ علائمی از آلزایمر در آنها دیده نمی شود صورت خواهد گرفت. افرادی که از نظر ژنتیکی می توانند در سنین جوانی به این بیماری مبتلا شوند.در تحقیق دیگری اسپری بینی انسولین داری ازمایش می شود که می تواند حافظه کسانی که به این بیماری مبتلا هستند را ترمیم کند.دکتر فرانسس کولینز مدیر مؤسسات ملی سلامت ایالات متحده آمریکا می گوید که اول باید بر کسانی تمرکز کرد که قوای شناختی عادی دارند اما در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.تحقیقات گذشته آلزایمر را به بیماری مرض قند مخصوص آلزیمر بزرگسالان ربط داده بودند.بیش از ۵ میلیون نفر در آمریکا به این بیماری یا بیماریهای مشابه ای چون تحلیل قوای ذهنی مبتلا هستند و گفته می شود تا سال ۲۰۵۰ این شمار به ۱۶ میلیون برسد.تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی تاکید می کنند که رژیم غذایی صحیح، ورزش و مصرف دارو به کاهش سطح کلسترول خون کمک می‌کند. آنان می گویند با این وجود نباید در این بین از تاثیر مثبت برخی مواد غذایی بر پایین آوردن کلسترول غافل ماند. همیشه هنگام مصرف مواد غذایی علاوه بر میزان کلسترول به چربی اشباع شده موجود در آنها نیز توجه کنید.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، یکی کلسترول LDL یا ( لیپوپروتئین با تراکم پایین ) که اغلب کلسترول “بد” نامیده می‌شود زیرا میزان‌های بالای این کلسترول با افزایش خطر بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
تا‌کنون داروهای حاوی استاتین فقط برای پایین آوردن کلسترول بیمارانی که میزان کلسترول خون‌شان بیش از حد طبیعی است یا دچار بیماری‌های قلبی‌اند تجویز می‌شد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تجویز گسترده استاتین، داروی کاهش کلسترل، می‌تواند جلوی هزاران سکته قلبی و مغزی را بگیرد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، بر اساس بررسی ها بر ۱۷۵ هزار بیمار حتی افراد با ریسک پائین هم می‌توانند از این دارو بهره‌مند شوند.بالا بودن میزان کلسترول می‌تواند موجب بیماری‌های قلبی و سکته قلبی یا مغزی شود. ولی نتیجه تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد که حتی افراد سالم نیز با مصرف استاتین می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌ها و سکته قلبی را تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهند.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
میزان یادگیری تکلم کودکان همانند سایر ابعاد رشدیشان تا حدود بسیاری با یکدیگر متفاوت است . این توانایی به عواملی از قبیل طبیعت و رشد جسمی قسمت هایی از بدن که در امر تکلم دخالت دارند و نیز توانایی هوشی و یا وجود انگیزه از سوی محیط بستگی دارد

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، فرزند شما از همان دوران جنینی ‌به صدایتان گوش می دهد. در این مرحله ابتدایی او شروع به شناخت و بخاطر سپردن هجاها می کند. و هر چه بزرگتر می شود ،‌علاقه اش به صداها بیشتر و بیشتر می گردد. شما برای تبدیل این علاقه به شناخت زبان و برقراری ارتباط کارهای زیادی می توانید بکنید.

یشرفت تکلم کودک در ۲ سالگی، با ادای جملات ۲-۳ کلمه‌ای است

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
تولد فرزند دوم تاثیرات زیادی بر کل خانواده بویژه فرزند اول دارد. مخصوصا در ماه های اول پس از تولد فرزند دوم ، که شما شدیدا درگیر شیر دادن، عوض کردن پوشک، کوهی از لباسهایی که باید شسته شوند ، ‌مهمانان و شبهای بی خوابی هستید،‌خیلی زود از توجه به فرزند بزرگتر غافل می شوید.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، تحقیقات زیادی درباره جایگاه فرزندان در خانواده و تاثیر خواهران و برادران بر یکدیگر انجام شده است. یکی از محققان در این باره می گوید: « فرزند اول مدتی تنها فرزند خانواده بوده است و در آن مدت تمام توجه والدین را به خود اختصاص می داده است. با تولد فرزند دوم، این حالتی که طبیعی بنظر می رسیده، ناگهان از بین می رود.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
تخصصان تعاریف مختلفی از رشد ارائه نموده اند، ویکی ازاین تعاریف جامع عبارتنداز: « همه ی تغییرات وتحولاتی که از زمان تشکیل سلول تخم تا هنگام مرگ در انسان روی می دهد، رشد حرکتی مستمر، دائمی وپیوسته بعلاوه گامی آهسته وزمانی همراه با جوش وخروش است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، با این تعریف از رشد، اکنون به بررسی رشد جسمانی، شناختی، عاطفی واخلاقی کودک از تولد تا اواخر کودکی ۱۲-۱۱ سالگی می پردازیم.

جهت مشاهدۀ ادامۀ مطلب اینجا را کلیک کنید.

آخرین مطالب
   
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات