تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد
تاریخ : سه شنبه 11 بهمن 1390
نویسنده : مهدی

نتایج تحقیقات پیشین نشان داده بودکه نشتن طولانی‌ مدت می‌تواند منجر به افزایش اندازه دور کمر، بالا رفتن فشار خون و افزایش قند خون شود. و اینک نتایج تحقیق صورت گرفته در موسسه تحقیقات سرطان آمریکا می گوید نداشتن فعالیت جسمی خطر ابتلا به سرطان سینه و روده بزرگ را افزایش دهد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،   محققان می گویند هر چه فعالیت فرد بیش تر باشد احتمال مبتلا شدن به این سرطان ها کم تر می شود. بنابراین تحرک و جنب و جوش عامل اصلی پیش گیری از سرطان است.مطالعات انجام شده در انجمن اپیدمیولوژی سرطان در آمریکا ثابت کرده نرمش های ملایم از قبیل ایروبیک و نیز پرهیز از نشستن طولانی مدت در حفظ سلامت فرد حایز اهمیت هستند.

بر اساس این تحقیقات ثابت شده که کسانی که روزانه ۳ ساعت پای تلویزیون می‌نشینند و در این فاصله به خود حرکت نمی‌دهند، حتی اگر برنامه ورزش منظم هم داشته باشند، درست به اندازه کسانی که ورزش نمی‌کنند، چاق می‌شوند.

صرفنظر از فعالیت بدنی، نشستن طولانی مدت، پیامدهای سوخت و سازی مهمی دارد و می تواند تری گلیسیرید، لیپوپروتئین تراکم بالا، کلسترول، گلوکز پلاسمای ناشتا، فشار خون در حال استراحت و لپتین را افزایش دهد. این عوامل همگی زیست نشانگر های چاقی، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مزمن هستند .و  زمینه ساز بیماری های یاد شده می باشند .
آخرین مطالب