تاریخ : سه شنبه 11 بهمن 1390
نویسنده : مهدی

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه ماستویسبرگ کشور بلژیک می گویند در یک آزمایش جدید دریافتند مصرف ویتامین D در بهبود مبتلایان به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) تاثیری ندارد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  بیماری انسدادی مزمن ریه حالتی است که مشخصه آن محدودیت جریان هوا بوده وبطور کامل برگشت پذیر نیست .COPD به‌طور عمده ناشی از سیگار کشیدن است و با انسداد پیشرونده و تا حدی برگشت‌پذیر راه‌های هوایی،و افزایش دفعات و تشدید شدت حملات بیماری مشخص می‌شود. علایم اصلی عبارت‌ ازسرفه،خلط، تنگی نفس و عدم تحمل فعالیت فیزیکی می باشد که معمولا در ابتدا بی‌سر و صدامی باشند و به تدریج پیشرفت می کنند.

آمفیزم یا اتساع مجاری ریه در اثر تراکم هوا و برونشیت مزمن هر دو اشکال اصلی بیماری انسداد ریوی مزمن هستند و بسیاری از مبتلایان هر دو عارضه را با هم دارند. این بیماری نفس کشیدن را برای مبتلایان دشوار می سازد.

از آنجا که اکثر مبتلایان به COPD کمبود ویتامین D دارند و این ویتامین تاثیر ضدالتهابی دارد لذا متخصصان امیدوار بودند که دوز بالای این ویتامین بتواند از شدت این بیماری بکاهد و نیاز به بستری شدن این بیماران را کاهش دهد.

دکتر ویم جانسنز متخصص اصلی در این مطالعه و کارشناس بخش ریوی در بیمارستان دانشگاه ماستویسبرگ در این باره اظهار داشت: بسیاری از آزمایشات و مطالعات قبلی نشان می دهند بیمارانی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات و بیماریهای التهابی، عفونی و سیستم ایمنی خودکار هستند به همین دلیل پزشکان امیدوار بودند که با مصرف این ویتامین بتوانند از شدت علائم COPD در مبتلایان به آن بکاهند اما نتایج آزمایشات جدید مشخص کرد که مکمل های ویتامین D تاثیر محدودی در این زمینه دارند.

جزئیات این مطالعه در نشریه سالانه های طب داخلی ارائه شده است.
آخرین مطالب
   
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic