تاریخ : یکشنبه 4 تیر 1391
نویسنده : مهدی
دانشمندان در کشور آمریکا ، در یک پروژه گسترده قصد دارند بزرگ ترین نقشه میکروب های موجود در روی سطح و درون بدن انسان را تهیه کنند. آنان می گویند پس از اتمام این پروژه بزرگ ، گسترده ترین نقشه زیست بوم میکروبی انسان تهیه می شود .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران در این پروژه که ‘میکروبیوم انسان’ (زیست بوم میکروبی انسان ) نام دارد در حال فهرست کردن هویت ژنتیکی بسیاری از باکتری ها، ویروس ها، و سایر ارگانیسم هایی‌اند که در تماسی نزدیک با بدن ما هستند.به گفته دانش پژوهان اینها میکروب هایی نیستند که باید حذف شوند ؛ بلکه بخش مهمی از هویتی هستند که ما را به عنوان انسان شکل می دهند.با این حال، تا همین اواخر، محققان اطلاعات زیادی درباره هویت هزاران میلیارد میکروبی که در بدن ما موجودند، نداشتند.ما در قرنهای گذشته فقط می توانستیم میکروب هایی را بررسی کنیم که در آزمایشگاه ها دوام می آوردند، آنها را به طور مجزا مورد بررسی قرار می دادیم، و اغلب در هر آزمایش تنها یک میکروب را مطالعه می کردیم.
ولی به کمک تکنیک هایی در زمینه تعیین توالی (DNA) که روز به روز پیشرفت بیشتری می کنند، ‘پروژه میکروبیوم انسانی’ توانسته میکروب هایی را بیابد که تاکنون هرگز دیده نشده اند. این پروژه همچنین شیوه رفتار اجتماع های میکروبی را مطالعه می کند.

تاکنون بخش های زیادی از نتایج این پروژه پنج ساله، که توسط موسسه ملی بهداشت آمریکا آغاز شده، در مجلات نیچر، ژنوم بیولوژی و (PLoS) منتشر شده است.

در این پروژه، بیش از ۲۰۰ مرد و زن سالم از آمریکا مورد نمونه برداری میکروبی قرار گرفتند؛ این نمونه ها از قسمت های مختلف بدن آنها برداشته شد.

محققان توانستند بیش از ۱۰ هزار گونه متفاوت از این ریزموجودات را به عنوان بخشی از میکروبیوم (زیست بوم میکروبی) سالم انسانی پیدا کنند.

مشخص شده است که بیشتر این میکروب ها کاملا بدون زیان هستند. در واقع، مستندهای زیادی وجود دارد که نشان می دهد این میکروب ها از جنبه های مختلفی به انسان کمک می کنند از جمله تهیه انرژی از غذاها و جذب مواد مغذی از جمله ویتامین ها.

پروفسور ‘باربارا میت’ از موسسه ‘جی کریگ ونتر’ و از همکاران این پروژه می گوید: ‘تحقیقات به تدریج ما را از نقش این میکروب ها در شکل دادن به سیستم های ایمنی بدنمان – و نه حمله کردن به سیستم ایمنی – آگاه می کند.’

یکی از مهم ترین سوال هایی که محققان در پی یافتن پاسخش بودنداین بود: ‘آیا مجموعه ای از میکروب های خاص وجود دارد که همه انسان‌ها داشته باشند؟’

دانشمندان با تحقیقات خود دیدند که در انسان های مختلف، میکروب های متنوعی وجود دارد و اجتماع های منحصر به فردی از میکروب ها در بخش های مختلف بدن انسان ها زندگی می کنند.

ولی آنچه برخی را شگفت زده کرد این بود که در بخش های خاصی از بدن، بسیاری از میکروب ها وظایف مشابهی دارند.

یکی دیگر از محققان این طرح می گوید :’من و شما ممکن است ارگانیسم های متفاوتی روی زبان هایمان داشته باشیم ولی در مجموع، آنها ژن های یکسانی را به کار می گیرندو به همین دلیل قادرند که وظایف یکسانی را مانند شکستن قند غذا ها را انجام دهند’

این یافته ها سبب می شود که دیدگاه ما درباره ‘مدل تک میکروبی’ نسبت به بیماری ها تغییر کند. بر اساس مدل تک میکروبی، عامل بروز هر بیماری مشخص، یک میکروب خاص است.

دکتر ‘کرتیس هاتنهاور’ از کالج بهداشت عمومی هاروارد می گوید: ‘شاید آنچه در بروز برخی از بیماری ها اهمیت دارد، یک نوع میکروب مشخص نباشد، بلکه به بیراهه رفتن عملکرد گروهی از میکروب ها باشد.’

بر اساس یافته های محققان، داوطلبان سالم این تحقیق، همگی میزان پایینی از میکروب هایی را که به صورت سنتی، عامل بیماری ها فرض می شوند، با خود دارند.

برای مثال، باکتری Staphylococcus aureus که ممکن است در بروز عفونت (MRSA) موثر باشد، داخل بینی حدود ۳۰ درصد از داوطلبان دیده شده است.

وی می گوید: ‘ما الان یک دفترچه راهنما از ۱۰۰ تا از این میکروب ها را داریم که اگر محیط مناسب باشد، این قابلیت را دارند که دچار عملکرد بد شوند.’

به گفته وی می دانیم که این میکروب ها در کجای بدن افراد سالم زندگی می کنند و کدام اندام و ارگانیسم آنها را احاطه کرده اند. برای همین شاید بتوانیم کم کم بفهمیم منبع آنها کجاست و چه چیزی آنها را وارد این مناطق می کند.’

از سوی دیگر میکروب ها حامل ژن های فراوانی نیز هستند.

به گفته دکتر هاتنهاور، این ژن ها همان قدر توانایی دارند روی سلامتی و احتمال بیمارشدن ما تاثیر بگذارند که ژن های بدن خودمان این توانایی را دارند.

او می گوید که توانایی برای ارجاع به این پایگاه داده های ژنتیکی تازه اهمیت زیادی خواهد داشت.

دکتر لیتا پروکتور، مدیر برنامه این پروژه می گوید: روز به روز بیشتر می فهمیم که میکروبیوم های خود (زیست بومی میکروبی) را در مراحل خیلی اولیه عمر خود، کسب می کنیم.

ژنوم انسانی به ارث برده می شود ولی میکروبیوم ها اکتسابی است- این بدان معنی است که آنها کیفیت تغییرپذیر، و دگرگون شونده بسیار مهمی دارند.

به گفته وی این ویژگی چیزی را در اختیار ما می گذارد که در کلینیک ها به کارمان می آید. اگر بتوانیم میکروبیوم (زیست بومی میکروبی) را دستکاری کنیم، آنگاه می توانیم یک میکروبیوم سالم را سالم نگه داریم یا یک میکروبیوم ناسالم را دوباره متعادل کنیم.’

دکتر امی مک گوایر از کالج پزشکی بیلور می گوید: ‘ولی سوال اینجاست که این زیست بومی میکروبی در بدن های ما از کجا می آیند و چگونه می توان آنها را تغییر داد.’ با گسترش یافتن علم، پاسخ این سوال ها روشن خواهد شد.

پروفسور ‘دیوید رلمان’ از دانشگاه استنفورد می گوید: ‘ما فقط نیمی از داستان را می دانیم. نیاز است که درباره چگونگی گفت و گو و تعامل میکروبیوم ها با سلول‌های انسانی بیشتر بدانیم.’

به گفته او این قلمرو با اینکه در بدن خودمان قرار دارد، هنوز قلمرویی ناشناخته است.آخرین مطالب
   
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات