تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - احیای قلبی-ریوی ( CPR ) جهت جلوگیری از خفگی کودکان یک ساله و بزرگتر
تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
Cardiopulmonary resuscitation یا CPR به معنی احیای قلبی-ریوی است و شامل مجموعه اقدامات اولیه ای می شود که در شرایط اورژانس باید برای شخص مصدوم صورت بگیرد تا بتوان در مراحل بعد اقدامات اختصاصی پزشکی را برایش انجام داد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، بهترین راه برای حفظ آمادگی اورژانسی، گذراندن دوره CPR است. اگر مراحل مانور هایملیخ و CPR را مرور و تمرین کنید، ملکه ذهنتان خواهند شد و در وضعیت اورژانسی به سرعت و بدون هیچ مشکلی می توانید آنها را اجرا کنید.با گذراندن کلاس CPR اطفال یاد میگیرید که خودتان به تنهایی بسیاری از وضعیت­های اورژانسی را مدیریت کنید.اگر قبلاً کلاس CPR نوزادان را گذرانده اید، شاید وقت آن باشد که همزمان با یک سالگی فرزندتان به دوره یادآوری بروید: مراحل مانور هایملیخ و CPR برای کودکان بالای یک سال متفاوت است. در کلاس، با تمرین این قبیل تکنیکهای احیا (مانند هایملیخ، فشردن سینه، و …) تجربه کسب میکنید. مطالعات مختلف نشان داده اند که افراد هر چه بیشتر تمرین میکنند، در هنگام وضعیت اورژانسی واقعی اعتماد به نفس بیشتری دارند. با پیدا کردن یک کلاس CPR و آموزش بامانکن تمرینی یا آموزشهای درون خانه از طریق DVD و استفاده از دستورالعمل های مربوط به وضعیت اورژانسی خفگی و یا با مرور مراحل CPR میتوانید اطلاعات خود را به روز کنید.
اگر نشانه های خفگی را در کودکتان مشاهده کردید و متوجه شدید کودک نمیتواند سرفه کند یا نفس بکشد، فوراً مراحل زیر را انجام دهید:
۱٫ ابتدا سریع با کف دست پنج بار بین شانه های او ضربه بزنید.
۲٫ سپس فشارهای شکمی(هایملیخ) را به تعدادپنج بار آغاز کنید. مانور هایملیخ در کودکان بالای یک سال به صورت زیر است:
o پشت کودک خود بایستید یا زانو بزنید و بازوهایتان را طوری دور او بپیچید که دستان شما جلوی سینه اش باشند.
o یک دستتان را مشت کنید(باید شست را روی دیگر انگشتان مشت کنید) و به آرامی بالای ناف کودک ،درست زیر جناغ بگذارید.
o مشتتان را با دست دیگرتان بگیرید و به سرعت شکم کودک را به داخل و خارج فشار دهید تا شیء به بیرون انداخته شود(نسبت به افراد بالغ یا کودکانی که سن بیشتری دارند،اینجا باید از نیروی کمتری استفاده کنید).
۳٫ ضربه های آرام به پشت و فشارهای شکمی را ادامه دهید تا شیء بیرون بیاید و کودک بتواند نفس بکشد،سرفه کند یا با شما حرف بزند.
۴٫ اگر کودک هشیاری اش را از دست داده، CPR کودکان (پایین) را انجام دهید.
 
CPR برای کودکان بالای یک سال

۱٫ ببینید که آیا فرزندتان عکس العملی نشان میدهدیا نه.اسمش را صدا کنید، به کف پایش ضربه بزنید یا به آرامی شانه اش را تکان دهید. اگر پاسخ داد CPR را آغاز نکنید. در غیر این صورت،بعداز بررسی دقیق دهانش و جستجوی جسم خارجی میتوانید CPR را شروع کنید. اگر شیئی را دیدید و توانستید که بدون خطر آن را با انگشت خود خارج کنید، این کار را انجام دهید و CPR را آغاز کنید. اگر شیئی نمیبینید CPR را آغاز کنید.
۲٫ اگر یک بزرگسال دیگر در کنار شماست بگوئید با اورژانس تماس بگیرد.
۳٫ سر کودک را طوری روی یک سطح صاف و محکم (نه روی تخت) قرار دهید که صورتش رو به بالا باشد و جلوی او بایستید یا زانو بزنید.
۴٫ به آرامی سرش را به عقب بلغزانید. پیشانیش را به سمت عقب هل دهید و چانه اش را با قرار دادن انگشتان زیر بخش استخوانی چانه بالا بیاورید.
۵٫ بررسی کنید و ببینید که آیا فرزندتان نفس میکشد یا نه. حدود پنج ثانیه گوشتان را نزدیک دهان و بینی کودک قرار دهید تا تنفسش را شنیده یا احساس کنید.ببینید آیا سینه اش بالا و پایین میرود یا نه.
۶٫دو بار به کودک تنفس بدهید. اگر نفس نمیکشد، بینیش را محکم بگیرید، دهانتان را روی دهانش بگذارید و به آرامی دو نفس به او بدهید که هر کدام از آنها یک ثانیه طول بکشند.در هربار نفس دادن سینه اش را نگاه کنید و ببینید که آیا بالا میآید.
۷٫فشارهای سینه را آغاز کنید.به سرعت لباسهای بالا تنه اش را در آورده و کف یک دست را روی وسط سینه یعنی بین نوک سینه ها بگذارید. اگر سن کودکتان بیشتر است یا جثه اش بزرگتر است شاید نیاز داشته باشید که دست دیگرتان را هم روی دست اول قرار دهید. ۳۰ بار به مدت ۱۵ ثانیه سینه را فشار دهید (یعنی با سرعت دو فشار در هر ثانیه). به صورت مستقیم از بالا به پایین از عمق یک سوم سینه شروع کنید و تا عمق یک دوم سینه اش را فشار دهید. پس از هر فشار، آن قدر فشار را کم کنید تا سینه به حالت طبیعی باز گردد.
۸٫ فشارها و تنفس دادن ها را تکرار کنید.سیکل دو تنفس و ۳۰ فشار را تکرار کنید (دو بار تنفس و ۳۰ بار فشار معادل یک چرخه CPR هستند). هر بار راه هوا را برای تنفس دادن باز کنید، دهان کودک را باز کنید و به دنبال جسم خارجی بگردید چون شاید از جای خودش خارج شده باشد. اگر شیء را دیدید آن را با یک انگشت خارج کنید و اگر ندیدید دو تنفس و ۳۰ بار فشار را ادامه دهید. اگر تنها هستید و کسی با اورژانس تماس نگرفته، بعد از پنج چرخه CPR خودتان با اورزانس تماس بگیرید.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از خفگی کودکان:
کودکان در تمام دوران کودکی در معرض خطر خفگی قرار دارند. در دوران نوزادی نمی‌توانند ترشحات حلق را به خوبی خارج کنند و یا با قطع تنفس در معرض خطر خفگی هستند. در سنین ۴ تا ۶ سال به دنبال بازی با اسباب‌بازی‌های غیرایمن و یا خوردن اشیا و تکه‌های بزرگ مواد غذایی، نداشتن دندان آسیا، اشکال در جویدن و نارسایی عمل بلع، خفگی اتفاق می‌افتد. کودکانی که مبتلا به عقب‌افتادگی ذهنی هستند و یا اختلالات تشنجی دارند نیز مستعد خفگی هستند. خفگی سومین علت مرگ در کودکان زیر یک سال است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، خفگی از حوادث شایع در سنین کودکی است؛ انجمن ملی امنیت امریکا توصیه هایی جهت کاهش خطر خفگی کودکان برای والدین دارد:…
خفگی از حوادث شایع در سنین کودکی است و حتی اشیاء به ظاهر بی‌خطر می‌توانند به عنوان تهدیدی برای جان کوکان به شمار آیند.
انجمن ملی امنیت امریکا توصیه هایی جهت کاهش خطر خفگی کودکان برای والدین دارد:
* هرگز به کودکان کم سن خود اجازه بازی با اسباب بازیهایی را که دارای هر نوع رشته یا طناب هستند ندهید.
* از غذاهایی که احتمال گیر کردن در گلوی کودکتان را دارند استفاده نکنید؛ خوردنی‌هایی مانند آب نباتهای سفت، سبزیجات، مغزها و میوه‌های نپخته، تکه‌های بزرگ هات داگ، ذرت بو داده و انگور.
* تحت هیچ شرایطی اجازه ندهید کودکتان در حالت درازکشیده غذا بخورد.
* وسایلی را که فکر می کنید اندازه دهان کودکتان است مانند سکه، باطری، جواهرات و ناخن مصنوعی را دور از دسترس وی نگه دارید.آخرین مطالب