تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - ایمنی اسباب بازی برای کودکان
تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
سازندگان اسباب بازی در سراسر جهان، موظف هستند اسباب بازیهایی تولید کنند که ایمن و مطابق بااستانداردهای کشور سازنده باشد. اما با توجه به تولید انبوه اسباب بازی و امکانپذیر نبودن کنترل تمام کارگاههای و کارخانجات تولید اسباب بازی، در بسیاری از مواقع اسباب بازیهایی نا امن و خطرناک راه خود را به سوی اسباب بازی فروش یها باز کرده واز خانه شما سر در می آورند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، ممکن است شما اسباب بازیی در خانه داشته باشید که کهنه شده و دیگر ایمن نباشد یا اینکه ازاین وسیله طوری استفاده شود که خطرناک بوده و کودک را در معرض خطر جدی قرار دهد. توجه به نکات زیر میتواند خطرات مذکور را تا حد بسیاری کاهش دهد:
هنگام خرید اسباب بازی:
نکته بسیار مهم این است که به برچسب محدوده سنی اسباب بازی توجه کنید. بعضی از اسباب بازیها دارای هشدارها، نکات ایمنی و روش صحیح سوار کردن قطعات هستند. باید به این نکات نیز توجه کنید.
• اسباب بازی خوب باید محکم و خوش ساخت باشد
• توجه کنید که اسباب بازیهای مناسب برای کودکان بزرگسال ممکن است برای کودکان کم سن خطرناک باشد.
• اسباب بازیهای دست ساز نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید نکات ایمنی در آنهانیز بررسی شود

خطر خفگی

• کودکان زیر سه سال بیشتر تمایل دارند که هرچیزی را ابتدا در دهان بگذارند. اسباب بازیهای کوچک، انواع تیله و توپ کوچک و اسباب بازیهایی با قطعات کوچک و شل، همه برای این کودکان خطر خفگی به همراه دارند.
• به شیوه بازی کودک توجه کنید. اسباب بازیهای کوچک میتواند برای کودکان سه ساله و بزرگتری که هنوز عادت دارند اشیا را در دهان بگذارند بسیار خطرناک باشد.
• عروسکهای فشاری جیغ جیغو را به خوبی کنترل کنید تا از محکم بودن سوت سوتک داخل آن مطمئن شوید.
• ماشینها و کامیونهای اسباب بازی را بررسی کنید تا از محکم بودن لاستیک چرخها و دیگر قطعات کوچک آن اطمینان یابید.
• اسباب بازیهای پارچه بزرگ نیز در صورت شل بودن قطعات پلاستیکی مانند چشم، بینی ودگمه ها میتوانند خطر خفگی را به همراه داشته باشند.
• اسباب بازیهای نوزادمانند جغجغه و وسایلی که برای خارش دندان کودک به کار میروند نیز باید آنقدر بزرگ باشند که او نتواند آنرا کاملا داخل دهانش کند. قطعات این وسایل مانند زنگوله و ..نیز باید کاملا محکم و در صورت امکان یک پارچه و جدا نشدنی باشند.

خطرات دیگر

 • ازخرید اسباب بازیهای که دارای بند، طناب یا کشی بلند هستند که میتواند به دور گردن کودک بپیچد، خودداری کنید. به خصوص بندهای کشی میتوانند به سادگی موجب خفگی کودک شوند.
 • اسباب بازیهای پر سرو صدا نیز انتخاب نامناسبی هستند و میتوانند موجب آسیب دیدن گوش کودک شوند. اگر صدای یک اسباب بازی برای بزرگسالان بلند باشد، حتما برای کودک گوشخراش خواهد بود.
• مراقب لبه های تیز و نوک باریک اسباب بازی باشید. زیرامیتوانند موجب مجروح شدن بدن کودک شوند.

پس از خرید اسباب بازی

• همواره بر بازی کودک با وسیله جدید نظارت کرده و روش استفاده ایمن ازاسباب بازی را به او بیاموزید.
• بلافاصله تمام تکه های بسته بندی اسباببازی مانند کیسه نایلون، روکش نایلونی، قطعات فوم، گیره ها و سیمها را جمع کرده،دور بیاندازید. زیرا این اشیاء نیز میتوانند موجب مسدود شدن مسیر تنفسی و خفگی اوشوند.
• تمام اسباب بازیها، به خصوص عروسکهای پشمالو و نرم را از منابع حرارتی مانند بخاری، اجاق گاز و شومینه دور نگه دارید. این عروسکه به سرعت آتش میگیرند و موجب سوختگی کودک میشوند.
• هر از گاهی اسباب بازیها را بررسی کنید تا اگر قطعه ای از آن شل شده یا شکستگی آن لبه هایی تیز و برنده به وجود آورده باشد، آنرا تعمیر کرده یا به دور بیاندازید. وسایل نگهداری از اسباب بازیها
• اسباب بازیها و وسایل کودکان بزرگتر را جدا از لوازم بازی کودکان خردسال نگهداری کنید.
• جعبه اسباب بازی کودک را بدون درب با درب سبک انتخاب کنیدکه در صورت افتادن بر روی دست کودک به او آسیبی نرساند.
• هر جعبه ای برای نگهداری اسباب بازی مناسب نیست. اگر جعبه درب دارد، آنرا جدا کنید یا به نکات زیرتوجه نمایید:
• جعبه باید سورخهایی برای ورود هوا داشته باشد تا در صورتیکه کودک به داخل آن رفت، مشکلی برای وی پیش نیاید.
• درب جعبه دارای لولایی قفل دار باشد که در هر زاویه باز مانده و حتی در صورتی که کودک بر آن فشار بیاورد،بسته نشود.
• درب جعبه فاقد بست و گیره باشد تا کودک در داخل آن زندانی نشود.
• به یاد داشته باشید که کودکان نباید به جعبه های غیرقابل نفوذ ازهوا دسترسی داشته باشند، زیرا کودکان به رفتن در داخل جعبه و صندوق بسیار علاقه دارند و چنین جعبه هایی میتواند موجب خفگی آنها شود.
اسباب بازیهای راندنی (دوچرخه، ماشین و …)
• اسباب بازی راندنی را متناسب با سن، جثه وتواناییهای کودک انتخاب کنید.
 • مراقب باشید که این اسباب بازی تعادل داشته باشد و هنگام استفاده کودک یکبر نشود و باقرار گرفتن وزن کودک بر آن، در تمام مراحل حرکت تعادل داشته باشد.
• از این وسایل در محلی دور از پلکان، خیابانهای شلوغ، استخر و مکانهای پر خطر دیگر استفاده کنید.
• به یاد داشته باشید که کودک سوار بر یک وسیله چرخدار میتواند بسیارسریع حرکت کند، مراقب خطرهای سر راهش باشید. مبل و میز، چراغ، سیم، لوازم تزئینی یاابزار و وسایلی که میتواند به آنها برخورد کرده یا بر رویش بیافتند را مورد توجه قرار دهید و قبل از شروع بازی، آنها را برداشته یا جابجا کنید.
• اکثرمدلهای روروئک برای کودکان نوپا خطرناک هستند، بهتر است از آن استفاده نکنید یا درهنگام سوار بودن کودک در آن در کنارش باشید.

اسباب بازیهای باتری دار

• باتری حتما باید توسط بزرگسالان در اسباب بازی قرار بگیرد.
• باتری را به طور صحیح در وسیله قرار دهید و از باتریهای نو و کهنه با هم استفاده نکنید زیرا ممکن است به سولفاته شدن آن و مسموم شدن کودک منجر شود.
• مراقب باشید که کودکان کم سن نتوانند درب محفظه باتری را باز کنند (خطر بلعیدن و خفگی)
• کودک نباید اسباب بازیهای باتری دار را با خود به رختخواب ببرد.
 • درصورتی که کودک باتری را ببلعد یا در اثر نشت مواد داخل آن مسموم شود، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

بادکنک

 • بادکنکهای ساخته شده از لاتکس،موجب مرگ کودکان متعددی شده اند. بادکنک میتواند هنگام باد کردن به داخل مجرای تنفسی کودک کشیده شده و موجب خفگی او شود.
• همواره بادکنکهای باد نشده رادور از دسترس کودک نگه داشته و بادکنهکهای پاره یا معیوب را دور بیاندازید.
• بهترین استفاده از بادکنکهای لاتکسی، تزئین است. این بادکنکها برای بازی مناسب نیستند.

نکات ایمنی دیگر

 • هرگز برای کودکان زیر سه سال گردنبند نبندید. زیرا زنجیر یا بند آن موجب خفگی وی خواهد شد و بلعیدن آویزهای تزئینی آن نیز میتواند مجرای تنفسی وی را مسدود کند.
• خرده ریزهایی چون مداد شمعی های شکسته، سکه، گیره کاغذ،درب خودکار، کلیپس مو، زینت آلات، دکمه، پیچ،کلید، آب نبات، آدامس و.. را دور از دسترس کودکان زیر سه سال قرار دهید.
• وسایل مهمانی کودکانه مانند سوت سوتک دارای قطعات کوچک جدا شدنی هستند، این وسایل را در دسترس کودکان زیر سه سال قرار ندهید.

آهن رباهای موجود در اسباب بازیها برای کودکان بسیار خطرناک است:
پژوهشگران علوم پزشکی در آکادمی اطفال آمریکا مجددا هشدار دادند آهن رباهای کوچک که از اسباب بازی ها و سایر وسایل و ابزار کاری بزرگسالان جدا می شوند اگر در دسترس کودکان قرار بگیرند ممکن است باعث خفگی در کودکان شوند و یا حتی در صورت بلعیده شدن نیز برای دستگاه گوارش، خطرناک هستند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این متخصصان هشدار دادند اگر این تکه های کوچک آهن رباها توسط کودکان بلعیده شوند، می توانند به معده و مجاری گوارشی آنها آسیب های جدی وارد کنند.
متخصصان آکادمی اطفال آمریکا دستورالعمل هایی را برای والدین ارائه کرده اند تا به آنها در پیشگیری از این قبیل حوادث احتمالی در کودکان کمک کنند.
این متخصصان تاکید دارند: هرگز به نوزادان و کودکان خردسال و کم سن خود اجازه ندهید با وسایلی بازی کنند که دارای آهن ربا هستند.
از کودکان بزرگتر نیز هنگام بازی کردن با وسایل دارای آهن ربا به دقت مراقبت کنید.
از خریدن وسایل یا اسباب بازی ها که تکه های زیاد آهن ربا دارند خودداری کنید چون کنترل تکه های گمشده آهن ربا در این شرایط دشوار است.
نوجوانان خود را نیز از خطرات جدی استفاده از آهن ربا در وسایل برنده و رعایت احتیاط های لازم آگاه کنید.
روش انتخاب اسباب‌بازی ایمن برای کودکان:
کودکان در صورتی که اسباب‌بازی‌های نامناسب به دست آنها داده شود ممکن است به خود آسیب برسانند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این توصیه‌ها را برای انتخاب اسباب‌بازی‌های ایمن برای کودکان رعایت کنید:
- اطمینان حاصل کنید که اسباب‌بازی که می‌خرید، متناسب با سن کودکتان است (معمولا روی اسباب‌بازی برچسب سنی وجود دارد).
- همیشه دستورات استفاده از اسباب بازی را بخوانید.
- به کودکان زیر ۱۰ سال اجازه استفاده از اسباب‌بازی را که باید به برق وصل شود را ندهید.
- به کودکان زیر ۳ سال اسباب‌بازی ندهید که دارای اجزای کوچکی است که ممکن است به خفگی کودک منجر شود.
- اسباب‌بازی‌ها برای کودکان کم‌سن نباید بند، روبان، بادکنک، باتری یا مغناطیس دگمه‌ای داشته باشند.
- همه اسباب‌بازی‌های را در قفسه یا کمد اسباب‌بازی قرار دهید و کودکان کم‌سن را از اسباب‌بازی‌های کودکان بزرگتر دور نگهدارید.

چطور برای کودکان اسباب‌بازی ایمن بخریم؟
کودکان در صورتی که اسباب‌بازی‌های نامناسب به دست آنها داده شود ممکن است به خود آسیب برسانند.
این توصیه‌ها را برای انتخاب اسباب‌بازی‌های ایمن برای کودکان رعایت کنید:
اطمینان حاصل کنید که اسباب‌بازی که می‌خرید، متناسب با سن کودکتان است (معمولا روی اسباب‌بازی برچسب سنی وجود دارد).
همیشه دستورات استفاده از اسباب بازی را بخوانید.
به کودکان زیر ۱۰ سال اجازه استفاده از اسباب‌بازی را که باید به برق وصل شود را ندهید.
به کودکان زیر ۳ سال اسباب‌بازی ندهید که دارای اجزای کوچکی است که ممکن است به خفگی کودک منجر شود.
اسباب‌بازی‌ها برای کودکان کم‌سن نباید بند، روبان، بادکنک، باتری یا مغناطیس دگمه‌ای داشته باشند.
همه اسباب‌بازی‌های را در قفسه یا کمد اسباب‌بازی قرار دهید و کودکان کم‌سن را از اسباب‌بازی‌های کودکان بزرگتر دور نگهدارید.

* اسباب بازی مناسب برای کودکان

کودکان زیر یک سال
تحقیقات نشان داده‌اند از زمانی که نوزاد می‌بیند و بوها و صداها را تشخیص می‌دهد، می‌توان با در اختیار گذاشتن اسباب‌بازی‌های مناسب، توانایی‌هایش را افزایش داد و استعداد نوزاد را شکوفا کرد. برای این سنین باید اسباب‌بازی‌های سبک را انتخاب کنید. سعی کنید این اسباب‌بازی‌ها نرم، ضد حساسیت و دارای رنگ‌های روشن باشند و به هیچ وجه دارای لبه‌های تیز نباشند. رنگ روشن باعث جلب توجه بیشترکودک می‌شود.‌ برای نوزادان خیلی کوچک که هنوز توانایی بازی ندارند، بهترین وسایل، اسباب‌بازی‌هایی برای نگاه کردن و یا گوش دادن هستند که شنوایی و بینایی کودک را تقویت می‌کنند. اسباب‌بازی‌هایی مثل جغجغه و امثال آن برای نوزادانی که توانایی در دست گرفتن اجسام را پیدا کرده‌اند نیز بسیار مناسب هستند.
البته باید در مورد صدایی که اسباب‌بازی‌ها تولید می‌کنند دقت کافی کنید. چون ممکن است این صداها از حد استاندارد فراتر باشند و به شنوایی کودک آسیب برساند، عروسک‌ها و حیوانات پارچه‌ای و نرم (البته ضدحساسیت) نیز برای دردست گرفتن و بلند کردن مناسبند اما مکلیدن و یا جویدن آنها توسط کودک می‌تواند خطرآفرین باشد. برای کودکی که قادر به نشستن است، بهترین اسباب‌بازی، مکعب‌های پارچه‌ای و یا کتاب‌های پارچه‌ای با اشکال آشنا و رنگ‌های روشن می‌باشد. توپ‌ها و اسباب‌بازی‌های کشیدنی یا هل دادنی هم برای کودکی که می‌تواند چهار دست و پا حرکت کند یا راه برود، بسیار سرگرم‌کننده‌اند.

کودکان یک تا سه ساله
کودکان در این سن فعالیت بدنی بسیار بالایی دارند و نیاز به اسباب‌بازی‌هایی دارند که معمولاً یا از آنها بالا بروند یا آنها را برانند و حرکت دهند، چیزی مثل سه‌چرخه. برای بازی‌های بیرون از محیط منزل و در فضای باز، اسباب‌بازی‌هایی مثل جعبه‌هایی مثل جعبه‌های بازی با شن بهداشتی، توپ‌های بادی بسیار بزرگ، حوض توپ و یا وسایل حفر زمین همگی گزینه‌های خوبی هستند.
بچه‌ها در این سن عاشق بازی با اسباب‌بازی‌هایی به اصطلاح سرهم‌کردنی مثل پازل‌های ساده، لگوها و امثال آن هستند، همچنین از آلات موسیقی کوچک مثل پیانوهای اسباب‌بازی، شیپور و… و همچنین از گوش‌دادن به نوار کاست، لذت می‌برند.‌
جعبه‌های کاردستی و علمی، قطارهای برقی، ماشین‌های مسابقه و عروسک‌ها نقش مهمی در افزایش تجربه کودکان و آزمایش آنها در مقابل دنیای اطرافشان دارد.‌ داشتن یک دوچرخه بزرگ تر، اسکیت و اینگونه وسایل البته با در نظر گرفتن ایمنی کودک، می‌تواند ورزش‌های مناسبی برای کودک باشد.

کودکان سه تا پنج ساله
کودکان در این سن دوست دارند کارهایی را انجام دهند که مانند بزرگسالان جلوه کنند و موقعیت‌های خیالی برای خود به‌وجود می‌آورند. در این شرایط وسایلی از قبیل ماکت فضا‌های واقعی (مثل شهرکی با پارک، رستوران، پمپ بنزین و اتومبیل و…) و عروسک‌ها و مبلمان عروسکی کمک بزرگی به کودکان می‌کند. دوچرخه، ماشین‌های کوچک نیز وسایل خوبی برای بازی کودکان این گروه سنی هستند.‌ کودکان شش تا نه ساله جعبه‌های کاردستی و علمی، قطارهای برقی، ماشین‌های مسابقه و عروسک‌ها نقش مهمی در افزایش تجربه کودکان و آزمایش آنها در مقابل دنیای اطرافشان دارد.‌ داشتن یک دوچرخه بزرگ تر، اسکیت و اینگونه وسایل البته با در نظر گرفتن ایمنی کودک، می‌تواند ورزش‌های مناسبی برای کودک باشد. در اختیار گذاشتن مواد رنگی و یا مواد شمعی و آبرنگ و در کل وسایل نقاشی هم باعث بروز خلاقیت در کودک می‌شود.
در ضمن بازی‌های کامپیوتری که برای تمام گروه‌های سنی جذاب هستند، البته با در نظر داشتن سن کودک و آموزنده بودن بازی، می‌تواند برای این گروه سرگرم‌کننده باشد. و در مراحل بعدی، کودکان و نوجوانان، خودشان سرگرمی‌های مختلفی برای خود بوجود می‌آورند از جمله پرداختن به ورزش‌های مختلف، بازی‌های کامپیوتری، نواختن آلات موسیقی، خواندن کتاب، گوش سپردن به موسیقی و… خطراتی که در کمین کودک شماست‌ طناب و روبان و یا اسباب‌بازی‌های که دارای سیم‌های بلند هستند، نباید در اختیار کودکان قرار گیرند چون خفگی و یا پیچیدن به دور دست و پای آنها وجود دارد.
خفگی ممکن است در اثر به دهان بردن و بلعیدن قطعات ریز اسباب‌بازی‌ها نیز صورت گیرد. سعی کنید اسباب‌بازی‌هایی برای کودک خود انتخاب می‌کنید که عاری از هر گونه قطعات کوچک باشد چون حتی اگر آنها را نبلعد، ممکن است این وسایل را در گوش یا بینی خود فرو برد و به گوش آسیب برساند.‌ مراقب اسباب‌بازی‌هایی که با تولید صداهای ناهنجار و یا بسیار بلند، بتوانند به اعصاب شنوایی کودک لطمه وارد کنند، باشید.‌
خود والدین (یا بزرگسالان) باید هر چند وقت یک‌بار اسباب‌بازی‌های کودک را بازبینی کنند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و در صورت شکستگی و یا خطر آفرین شدن آنها، این وسایل را از دسترس فرزندشان دور کنند.‌ اسباب‌بازی‌های الکتریکی را به هیچ وجه در اختیار کودکان زیر سه قرار ندهید.
این اسباب‌بازی‌ها برای کودکان بالای ۸ سال مناسب‌تر هستند و البته باید، تحت نظارت شما از بین وسایل استفاده کنند.‌ در موقع خرید عروسک‌های پارچه‌ای به کلمه قابل شستشو توجه کنید و در اسباب‌بازی‌های الکتریکی نیز به دنبال استاندارد تایید شده باشید.‌
خود والدین (یا بزرگسالان) باید هر چند وقت یک‌بار اسباب‌بازی‌های کودک را بازبینی کنند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و در صورت شکستگی و یا خطر آفرین شدن آنها، این وسایل را از دسترس فرزندشان دور کنند.
سعی کنید کودک در هنگام بازی با وسایلی مثل دوچرخه، اسکوتر، اسکیت و… از مکانهایی مثل خیابان، پله، بالکن و استخر دور باشد.‌ قبل از اینکه اسباب‌بازی را در اختیار کودک قرار دهید، آنرا کاملاً از بسته‌بندی و پوشش خود خارج کنید.
چون بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها می‌تواند باعث آسیب‌هایی مثل بریدگی، خفگی و… در کودک شود. عروسک‌ها و حیوانات پارچه‌ای را نیز بازبینی کنید و روبان و بندهای تزئینی این عروسکها را جدا کنید و از محکم بودن و جدانشدنی بودن چشم‌ها، بینی و دهان و… عروسک اطمینان حاصل نمایید.‌آخرین مطالب