تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - رژیم غذایی صحیح، ورزش و مصرف دارو به کاهش سطح کلسترول خون کمک می‌کند
تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
پژوهشگران علوم پزشکی تاکید می کنند که رژیم غذایی صحیح، ورزش و مصرف دارو به کاهش سطح کلسترول خون کمک می‌کند. آنان می گویند با این وجود نباید در این بین از تاثیر مثبت برخی مواد غذایی بر پایین آوردن کلسترول غافل ماند. همیشه هنگام مصرف مواد غذایی علاوه بر میزان کلسترول به چربی اشباع شده موجود در آنها نیز توجه کنید.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، یکی کلسترول LDL یا ( لیپوپروتئین با تراکم پایین ) که اغلب کلسترول “بد” نامیده می‌شود زیرا میزان‌های بالای این کلسترول با افزایش خطر بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد.
این کلسترول به همراه مواد دیگر پلاک‌هایی را درون دیواره شریان تشکیل می‌دهد که با ایجاد انسداد جریان خون را دچار محدودیت می‌کند. LDL کمتر ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر مطلوب است.

و دیگری کلسترول HDL یا لیپوپروتئین با تراکم بالا که اغلب کلسترول “خوب” نامیده می‌شود، زیرا میزان‌های کافی آن خطر حمله قلبی را در فرد کاهش می‌ دهد.

کارشناسان می‌گویند این نوع کلسترول کلسترول “بد” را از شریان‌ها به کبد منتقل می‌کند، جایی که در آن LDL می‌تواند از بدن دفع شود.

میزان‌های کلسترول HDL کمتر از ۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر خطر بیماری قلبی را در فرد افزایش می‌دهند.

برخی مواد غذایی با وجود اینکه از سطح چربی بالایی برخوردارند، کلسترول ندارند چرا که‌ این مواد، منشأ حیوانی ندارند. از جمله این مواد غذایی می‌توان به آجیل، آواکادو و کره بادام زمینی اشاره کرد.

از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌دهد مواد غذایی و میوه‌هایی که فیبر زیادی دارند به کاهش کلسترول کمک می کنند. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات و حتی میوه‌های خشک شده، منبع غنی فیبر به شمار می‌آیند.

پزشکان توصیه می‌کنند که در یک رژیم غذایی با ۲۰۰۰ کالری باید روزانه ۲۸ گرم فیبر مصرف شود.

برای مثال سیب و گلابی با پوست به ترتیب ۳ و ۴ گرم فیبر دارند. یک فنجان توت فرنگی و نصف فنجان اسفناج هم به ترتیب ۴ و ۲ گرم فیبر دارند که مصرف آن سطح کلسترول خون را پایین می‌آورد.

به اعتقاد پزشکان فیبر موجود در میوه و سبزی در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین دارو برای کاهش کلسترول است و به همین منظور باید در روز ۵ وعده میوه و سبزیجات خورد ./



آخرین مطالب