تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - حتی افراد سالم نیز با مصرف استاتین ها می توانند خطر ابتلا به سکته قلبی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند
تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده : مهدی
تا‌کنون داروهای حاوی استاتین فقط برای پایین آوردن کلسترول بیمارانی که میزان کلسترول خون‌شان بیش از حد طبیعی است یا دچار بیماری‌های قلبی‌اند تجویز می‌شد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تجویز گسترده استاتین، داروی کاهش کلسترل، می‌تواند جلوی هزاران سکته قلبی و مغزی را بگیرد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، بر اساس بررسی ها بر ۱۷۵ هزار بیمار حتی افراد با ریسک پائین هم می‌توانند از این دارو بهره‌مند شوند.بالا بودن میزان کلسترول می‌تواند موجب بیماری‌های قلبی و سکته قلبی یا مغزی شود. ولی نتیجه تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد که حتی افراد سالم نیز با مصرف استاتین می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌ها و سکته قلبی را تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهند.
ا این نتیجه‌گیری، دولت انگلیس باید اکنون به این مسئله رسیدگی کند که آیا برای کسانی هم که هیچ نشانی از بیماری ندارند، داروهای حاوی استاتین تجویز شود یا نه. پروفسور بویل می‌گوید افزایش تعداد کسانی که از استاتین استفاده می‌کنند می‌تواند هر سال جان هزاران نفر را نجات دهد.

در حال حاضر داروهای حاوی استاتین برای کسانی تجویز می‌شود که دارای بیماری‌های قلبی هستند. تعداد این بیماران در انگلستان و ولز، به ۴‌میلیون نفر می‌رسد. با تعمیم استفاده از این داروها، تعداد مصرف‌کنندگان آنها دست‌کم به ۷ میلیون نفر خواهد رسید. پروفسور بویل خاطر نشان می‌سازد که اجرای این برنامه بستگی به این دارد که تا چه اندازه سازمان بهداشت رایگان انگلیس آمادگی اجرای آن را خواهد داشت.

محققان می‌گویند شبکه ملی بهداشت عمومی بریتانیا باید در مورد اینکه استاتین ها را در اختیار افراد سالم هم قرار دهد، تصمیم بگیرد.

استفاده از استاتین ها به افرادی که در خطر سکته قلبی و مغزی هستند کمک می‌کند.

محققان در دانشگاه آکسفورد می‌گویند که این مسئله را به دقت مورد پژوهش قرار داده اند و در تمامی موارد خطر سکته مغزی و قلبی کاهش یافته است.

براساس مقررات موسسه ملی تحقیقات دارویی بریتانیا، داروی استاتین تنها برای افرادی تجویز می‌شود که احتمال گسترش بیماری آنها در طی ۱۰ سال داده می‌شود.

پزشکان برای رسیدن به تشخیص این که استاتین ها را تجویز کنند یا نه، به سن بیمار، فشار خون، میزان کلسترل و نحوه زندگی و کار او خطر نگاه می‌کنند.

پروفسور کالین بیگنت، یکی از محققان، به بی‌بی‌سی گفت: “میزان خطر کلسترل هرچه باشد، منافع این دارو باعث می‌شود که احتمال خطر کاهش پیدا کند.”

او همچنین محاسبه کرد که تجویز استاتین برای ۱۰ درصد از بیمارها در یک دهه سبب می‌شود حدود پنج میلیون نفر از این دارو استفاده کنند.

این تغییر سبب نجات جان دو هزار نفر و جلوگیری از ۱۰ هزار مورد سکته قلبی و مغزی در سال می‌شود.

پروفسرو بیگنت می گوید نیمی از مرگ و میرها برای افرادی اتفاق می افتد که پیشتر سالم بودند.آخرین مطالب