تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - محققین ، دید یک موش نابینا را با پیوند سلول های حساس به نور احیا کردند
تاریخ : شنبه 2 اردیبهشت 1391
نویسنده : مهدی

پژوهشگران  با پیوند سلول های حساس به نور موفق به احیا بینایی در یک موش نابینا را شدند . به گفته محققین ،  این کار در واقع یک گام به سوی ارائه درمان جدیدی برای بیماران مبتلا به بیماری های چشمی حادتر شونده است.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دانشمندان در موسسه چشم پزشکی دانشگاه کالج لندن در کشور انگلیس ، سلول های حساس به نور را از موش های جوان سالم به طور مستقیم به شبکیه موش های بالغ که مبتلا به شب کوری بودند، تزریق کردند.سلول های پیوند زده شده در واقع سلول های گیرنده نور میله ای نابالغ بودند که به ویژه برای دیدن در تاریکی بسیار مهم ضروری اند.

پس از چهار تا شش هفته، از هر شش سلول پیوندی ، یک سلول ارتباطات لازم برای شکل گیری انتقال دید به مغز را ایجاد کرد.

محققان، دید موش های درمان شده را در یک مارپیچ کم نوردرمحیط آب آزمایش کردند.

موش هایی که سلول های میله ای دریافت کرده بودند توانایی دید درمحیط کم نور و خروج از آب را داشتند.

این در حالی است که موش های پیوند نشده موفق به این کار نشدند.

پروفسور’روبین علی’ مجری این تحقیقات گفت: برای نخستین بار نشان دادیم ، پیوند سلول های گیرنده نور می تواند به طورموفقیت آمیزی با مدارهای شبکیه تلفیق شده و دید را بهبود بخشد.

وی ابراز امیدواری کرد به زودی بتوان این موفقیت را با سلول های گیرنده نور به دست آمده از سلول های بنیادی جنینی و در نهایت برای آزمایش های انسانی تکرار کرد.

دو نوع سلول گیرنده نور در چشم وجود دارد. میله ای و مخروطی. پیوند سلول های گیرنده نور مخروطی که برای دید انسان و کارهایی مانند مطالعه ضروری اند، بسیار دشوار است.

دانشمندان قصد دارند سلول های گیرنده نور به دست آمده از سلول های بنیادی جنینی را نیز مورد آزمایش قرار دهند. پروفسور علی می گوید این خط سلول ها در حال حاضر وجود دارد اما هنوز کارایی آنها هنگام پیوند مشخص نیست.

نتایج این تحقیقات در نشریه نیچرمنتشر شده است.
آخرین مطالب