تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - حداقل دو نسخه ژنتیکی جدید را که خطر چاقی معمول در دوران کودکی را افزایش می دهد شناسایی شد
تاریخ : شنبه 2 اردیبهشت 1391
نویسنده : مهدی

پژوهشگران علوم پزشکی در بررسی های جدید خود حداقل دو نسخه ژنتیکی جدید را شناسایی کرده اند که خطر چاقی معمول در دوران کودکی را افزایش می دهد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، چاقى به بیمارى گفته مى‌شود که در آن مقدار زیادى چربى در بدن ذخیره شده باشد. زمانى که مقدار کالری دریافت شده بیشتر از  کالری مصرف شده باشد، چاقى نتیجه مى‌شود.عوامل موثر در ایجاد چاقى شامل عوامل ارثى، پرخورى، تغییر سوخت وساز بافت چربى، کاهش تولید گرما (یعنى فرآیندى که در آن چربى تولید انرژى مى کند)، کاهش فعالیت جسمى بدون کاهش مقدار غذاى دریافتى و برخى از داروهاست.

مجله تخصصی نیچر ژنتیک در مقاله ای در این باره منتشر کرد: چاقی بعنوان یکی از چالش های بهداشتی مهم و اصلی در جامعه مدرن امروزی، توجه عمومی را به طور فزاینده ای به خود جلب کرده و بویژه یکی از مشکلاتی است که شیوع آن در بین کودکان هم چنان رو به افزایش است.

این بررسی نشان می دهد که خط مرگ و میر در بین کودکان و نوجوانان چاق به همان نسبت بزرگسالان چاق، زیاد است.

هرچند عوامل محیط زیستی نظیر انتخاب مواد غذایی و یا عادت به بی تحرکی از عوامل موثر در افزایش شیوع چاقی در بین کودکان هستند اما در مطالعه همزمان سایر شواهد خانوادگی تایید کرده است که یک جزء ژنتیکی نیز در شیوع این عارضه نقش دارد.

در این مطالعه جدید متخصصان و کارشناسان بیمارستان اطفال فیلادلفیا بزرگترین کلکسیون DNA حاصل از کودکان مبتلا به چاقی معمولی را مورد ارزیابی و آزمایشات دقیق قرار دادند.

این کارشناسان به منظور دستیابی به قدرت آماری کافی برای شناخت سیگنالهای ژنتیکی جدید یک کنسرسیوم بزرگ بین المللی را تشکیل دادند تا نتایج مطالعات و آمارهای خود از سراسر دنیا را با هم ترکیب کرده و به یافته های دقیق تری دست پیدا کنند.

آنها می گویند این ارزیابی مسیرهای تازه ای برای شناسایی فاکتورهای ژنتیکی موثر در بروز چاقی معمول دوران کودکی را آشکار می سازد.
آخرین مطالب