تبلیغات
سایت تازه های پزشکی،زیست شناسی،ژنتیک و اخبار علمی - حافظه و مهارت درک مطلب افراد از سنین چهل‌ و پنج تا چهل‌ و نه سالگی کاهش می‌یابد
تاریخ : شنبه 2 اردیبهشت 1391
نویسنده : مهدی

گرچه پیش از این معلوم شده بود که از دست رفتن حافظه و بالا رفتن سن رابطه ای مستقیم دارند. اکنون پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج بررسی های طولانی مدت نشان داده است که  حافظه ، قدرت استدلال و مهارت درک مطلب افراد بین سنین چهل‌و پنج و چهل‌و نه سالگی کاهش می‌یابد. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  در این تحقیقات که ده سال به طول انجامیده  بیش از هفت هزار کارمند دولت بریتانیا بین چهل و پنج تا هفتاد سالگی شرکت داشتند.در این تحقیقات پزشکی که از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۷ به طول انجامید، مجموعا ۷۳۹۰ نفر کارمند که ۵۱۹۸ نفر آن‌ها مرد و ۲۱۹۲ نفر زن بودند، مورد پژوهش محققان دانشگاه لندن (UCL) قرار گرفتند.

آزمایشات انجام گرفته شامل حافظه، دامنه لغت و درک مطلب دیداری و شنیداری بود. اختلاف در سطح تحصیلات این افراد نیز در رسیدن به نتایج تحقیق مورد توجه محققان گرفته است.

نتیجه به دست آمده نشان می‌دهد که حافظه، قدرت استدلال و مهارت درک مطلب افراد بین سنین ۴۵ و ۴۹ سالگی کاهشی مشخص و حدود ۳.۶ درصد بروز می‌کند در حالی‌که تا پیش از این، توجه پژوهشگران عارضه از دست دادن حافظه عمدتا معطوف به افراد شصت سال به بالا بود.

این کاهش در میان مردان شصت و پنج تا هفتاد ساله، ۹.۶ درصد و در میان زنان در همان سن، ۷.۴ درصد بود.

بدین ترتیب، کاهش فعالیت مغزی روندی تدریجی دارد که در نتیجه این تحقیقات، در طول دو یا سه دهه نمایان می‌شود.

“دکتر سایمون ریدلی”، مسئول واحد تحقیقات در بنیاد تحقیقات آلزایمر بریتانیا می‌گوید که تغییر شیوه زندگی در کاستن ریسک آثار کاهش فعالیت‌های مغزی بسیار موثر است.

محققان می‌گویند که سیگار نکشیدن، کنترل فشار خون و کلسترول، افزایش فعالیت بدنی و خوردن غذاهای سالم به جای غذاهای چرب و یا غذاهای فرآوری شده همگی در کاهش ریسک ابتلا به آثار از دست دادن حافظه موثرند.

نتایج این تحقیقات در نشریه پزشکی بریتانیا (British Medical Journal) منتشر شده است ،
آخرین مطالب